Z jakich elementów składa się linia gaśnicza?
Do akcji gaśniczych można zastosować przeróżny sprzęt – od małych gaśnic proszkowych, przez agregaty gaśnicze po hydranty i motopompy wodne. Te ostatnie wymagają zastosowania linii gaśniczych. Podstawowymi elementami, które wchodzą w ich skład, są węże strażackie. Zapewniają transport środka gaśniczego, którym najczęściej jest woda. Oprócz węży konieczne jest zastosowanie innych produktów armatury ppoż. Przeczytaj o nich!
Linia gaśnicza i jej podstawowe elementy
Do wykonywania akcji gaśniczych potrzebna jest linia gaśnicza składająca się z:
węży ssących;
węży tłocznych;
rozdzielaczy;
kurtyn wodnych;
prądownic pianowych;
wytwornic piany;
smoków ssawnych.
W zależności od rodzaju wykonywanej akcji gaśniczej stosuje się nieco inne sprzęty gaśnicze w liniach. Jak sugeruje producent węży i armatury pożarniczej Bogdan Gil każdy z ww. elementów składowych ma ogromne znaczenie dla powodzenia akcji gaszenia pożaru. Dlatego ich jakość powinna być jak najwyższa, by ewentualna wada nie wpłynęła na życie lub zdrowie poszkodowanych i osób przeprowadzających akcję.
Linia gaśnicza a jej wydajność – od czego zależy?
Kluczowe znaczenie dla efektywności działania linii gaśniczej ma jej wydajność. Ta zapewniana jest głównie przez ciśnienie środka gaśniczego podawanego przez motopompę lub hydranty. Dla przykładu na hydrancie wewnętrznym 52 minimalna wartość ciśnienia powinna wynosić 2,5 dm3/s. Oznacza to, że węże do hydrantów wewnętrznych powinny być szczelne i zapewniać nieprzerwaną pracę pod wysokim ciśnieniem. Poza tym na wydajność linii wpływa punkt podawania środka gaśniczego. Co do zasady im wyżej znajduje się punkt wylotowy środka gaśniczego, tym słabsze obserwuje się ciśnienie. Przyjmuje się, że strata 1 atm. technicznej pojawia się w momencie podania węża tłocznego na wysokość 10 metrów od osi wirnika motopompy. Dodatkowo na ciśnienie wody lub innego środka gaśniczego w linii wpływa średnica węży, zastosowane złącza, jakość armatury, długość linii, oraz sama dbałość jej ułożenia. Dla zapewnienia maksymalnej wydajności konieczne jest stosowanie nie tylko najlepszych jakościowo elementów, ale również przestrzeganie zasad ich użytkowania na akcjach gaśniczych. To pozwala na skuteczne usuwanie zagrożenia w postaci pożaru wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana