Najważniejsze kwestie związane z montażem oczyszczalni ścieków
Optymalnym sposobem zagospodarowania ścieków jest bezpośrednie skierowanie ich do oczyszczalni. Przeznaczona do ich obsługi infrastruktura musi jednak zostać prawidłowo dobrana do charakterystyki trafiających do obiektu nieczystości. Ważne okaże się też właściwe zaprojektowanie, poprawne wykonanie oraz uruchomienie oczyszczalni. Kluczem do sukcesu jest współpraca z firmą, która specjalizuje się w tworzeniu takich instalacji.
Co trzeba brać pod uwagę, gdy chodzi o montaż i rozruch oczyszczalni?
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na rozwiązania stosowane w oczyszczalni będzie ilość wytwarzanych ścieków oraz ich podstawowe parametry. Przy określaniu obciążenia obiektu pod uwagę brany jest wskaźnik RLM, czyli tzw. Równoważna Liczba Mieszkańców używana do porównywania wydajności rozmaitych systemów. Istotne są też takie charakterystyki jak BZT, a zatem Biochemiczne Zapotrzebowanie na Tlen, ChZT, tj. Chemiczne Zapotrzebowanie Tlenu oraz OWO, czyli Ogólny Węgiel Organiczny. Wśród kluczowych charakterystyk powinny znaleźć się również poziom pH ścieków oraz zawartość kationów i anionów pokazujące poziom zanieczyszczenia ścieków poszczególnymi związkami. Przystępując do projektowania, a następnie montażu technologii oczyszczalni ścieków wykonawca musi więc mieć kompletny obraz istniejących potrzeb, by móc do nich dopasować rozwiązania techniczne. Na ogół w oczyszczalniach wykorzystywane są połączenia kilku metod – mechanicznej, fizycznej oraz biologicznej i biologiczno-chemicznej. W grę może tu więc wchodzić np. przepuszczanie przez sita, filtracja, sedymentacja i flotacja, a także koagulacja i flokulacja czy sorpcja. Nie obejdzie się też bez złóż biologicznych i często także procesów krystalizacji bądź zagęszczania.
Jak wygląda rozruch oczyszczalni?
Rozruch oczyszczalni to proces będący ukoronowaniem prac montażowych i pozwalający na sprawdzenie, czy wszystkie systemy działają poprawnie. Zwykle odbywa się on po wypełnieniu całej infrastruktury wodą, co daje możliwość sprawdzenia szczelności instalacji. Następnie do oczyszczalni stopniowo wprowadzane są ścieki. Dla uzyskania optymalnej efektywności dokonuje się ich badań na kolejnych etapach oczyszczania, co ułatwia dostosowanie parametrów poszczególnych procesów. Po zakończeniu rozruchu oczyszczalnia może być przekazana użytkownikowi, choć często wykonawca oferuje mu wsparcie w pierwszym okresie eksploatacji. Firma Hubeny z Kiełpina specjalizuje się w projektowaniu i budowie oczyszczalni ścieków oraz różnych instalacji przemysłowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana