Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać i jak działa?
Planujesz wyjazd za granicę? Dowiedz się, co obejmuje polisa turystyczna. Z czego się powinna składać? Jak właściwie działa ubezpieczenie podróżne? Czym jest EKUZ i jak działa? Na wysokość składki wpływa zakres oraz suma ubezpieczenia. Warto zabezpieczyć się w podróży. W ten sposób można zyskać bezpieczne wakacje z rodziną. Odpowiedzi szukaj w naszym artykule.
Co zawiera polisa turystyczna?
Ubezpieczenie turystyczne składa się z:
- kosztów leczenia i pakietu Assistance – pomoc w organizacji leczenia, opłacenie wizyt lekarskich, zabiegów czy badań, jak również transportu do placówki medycznej lub leczenia stomatologicznego
- odpowiedzialności cywilnej – w sytuacji wyrządzenia komuś szkody osobowej lub rzeczowej wypłaca się odszkodowanie
- bagażu podróżnego – w przypadku zgubienia rzeczy lub kradzieży firma ubezpieczeniowa wypłaci Ci po powrocie środki, które należą Ci się za utracony bagaż. Dotyczy to nie tylko straty, ale także uszkodzenia lub zniszczenia
- sprzętu sportowego – zabezpieczeniu będzie podlegał sprzęt na przykład narty czy urządzenia do nurkowania. W przypadku utraty, zniszczenia lub uszkodzenia wypłacane zostaje odszkodowanie
- NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) – w przypadku wypadku i utraty zdrowa na przykład złamań czy skręceń. Obejmuje także wsparcie finansowe w razie konieczności przejścia przez rehabilitację
- mieszkania na okres wyjazdu
Co ważne, szkodę można zgłosić internetowo. Najczęściej odszkodowanie wypłaca się już po 3 dniach od zgłoszenia. W przypadku większej szkody i wymogu obserwacji konsultant na infolinii z pewnością pomoże.
Jak działa ubezpieczenie podróży?
Zastanawiasz się nad ubezpieczeniem podróżnym? Koszty leczenia są najważniejszą częścią polisy podróżnej. Usługi medyczne i ich koszty są pokrywane przez firmę ubezpieczeniową. W ich skład wchodzą:
- leki
- hospitalizacja
- wizyty lekarskie
- środki medyczne
- transport – zarówno powrotny, jak i sanitarny
Na obszarze Europy za częściowo darmową pomoc medyczną odpowiada Europejska Karta Zdrowia (EKUZ). Minimalną suma jest 20 000 euro, a polecana wynosi 30 000 euro. Dalsze podróże powinny się wiązać ze zwiększeniem sumy do 60 000 euro. W przypadku trwałych chorób należy rozszerzyć zabezpieczenie o dodatek w formie „chorób przewlekłych”. W niektórych krajach wymaga się tego od kobiet w ciąży.
Co jeszcze obejmuje ubezpieczenie turystyczne?
Standardowa polisa turystyczna zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia – KL – assistance i NNW. Ponadto dobrze jest pomyśleć o dodatkach takich jak:
- ubezpieczenie bagażu podróżnego
- w sytuacji opóźnienia bagażu
- na skutek opóźnienia lotu
- OC w życiu prywatnym
- OC połączone z uprawianiem sportu
- w przypadku rezygnacji z podróży
Przed wykupieniem warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
Jak działa karta EKUZ?
W sytuacji, gdy planujesz podróż w kraju UE lub EFTA (Lichtenstein, Szwajcaria, Islandia, Norwegia) koniecznie zastanów się nad wyrobieniem dla siebie i rodziny Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Chociaż nie jest wymagana, to jednak potwierdza ubezpieczenie. Dlatego po pokazaniu karty EKUZ lekarz powinien Cię potraktować jak pacjenta ubezpieczonego w publicznej służbie zdrowia. Mimo to istnieją pewne ograniczenia. Wizyta jest bezpłatna tylko w nagłych, nieprzewidzianych czy niezbędnych z powodów medycznych sytuacji. Lekarz decyduje, jaki to jest rodzaj sytuacji.
Warto się przygotować na koszty, gdyż przy korzystaniu z opieki medycznej obowiązują zasady z tego kraju. Czasem oznacza to częściowe pokrycie kosztów medycznych, a czasem w pełni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana