Co wpływa na zaniżenie wartości odszkodowania z OC?
Często zdarza się tak, że odszkodowanie, które uzyskała osoba poszkodowana w wypadku nie wystarczy na pokrycie wyrządzonej szkody. Mówi się w takich sytuacjach o obniżeniu odszkodowania z OC sprawcy. Jak i dlaczego wartość części eksploatacyjnych jest zaniżana? Co zrobić, gdy rekompensata za wyrządzoną szkodę nie jest na tyle wystarczająca, aby pokryć koszty jej naprawy? O tym w poniższym artykule.
Czynniki wpływające na zaniżenie wartości odszkodowania z OC
Uczestniczyłeś w wypadku nie z Twojej winy? Ubezpieczyciel pomógł Ci uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy, ale nie wystarczyło ono na pokrycie kosztów naprawy? Takie sytuacje zdarzają się dosyć często. Pamiętaj, nie musisz być narażony na straty. Możesz starać się o wypłatę rekompensaty w adekwatnej do wyrządzonej szkody kwocie.
Niestety, częstą praktyką ubezpieczycieli jest to, aby osoba poszkodowana otrzymała jak najniższą kwotę odszkodowania. Co wtedy biorą pod uwagę i na jakiej podstawie zaniżają jego wartość? Są to przede wszystkim:
wiek Twojego auta,
zużycie samochodu,
stosowanie zamienników zamiast oryginalnych części.
Jak informuje zespół rzeczoznawcaonline.pl, błędy takie można wyłapać i starać się o większą kwotę rekompensaty. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się kosztorysowi lub poprosić o pomoc specjalistę. Każdy zakład ubezpieczeń musi rozpatrzyć sprawę obiektywnie i adekwatnie do zaistniałej sytuacji.
Jak uzyskać wyższą rekompensatę?
Pamiętaj, że jeśli spotkasz się z sytuacją zaniżenia wartości odszkodowania z OC sprawcy, możesz dochodzić swoich praw. Jak to zrobić? Przede wszystkim nie warto godzić się na propozycję ubezpieczyciela. O pomoc w uzyskaniu odszkodowania komunikacyjnego możesz poprosić zaufanego rzeczoznawcę.
Z sytuacją przedstawioną powyżej można spotkać się dosyć często. Kwota rekompensaty jest zaniżana, a odszkodowanie wypłacane dosyć szybko. Celem takiego działania jest zatuszowanie zaniżenia i doprowadzenie sprawy do końca jak najszybciej.
Oczywiście, masz prawo nie zgodzić się z decyzją ubezpieczyciela. Możesz podważyć kosztorys, jeśli dopatrzysz się w nim jakichkolwiek nieprawidłowości. Tak naprawdę, nic nie ryzykujesz, a możesz uzyskać kwotę rekompensaty adekwatną do wyrządzonej szkody, która pozwoli na pokrycie kosztów naprawy samochodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana